Knežević: Na društvenim mrežama mi živimo jedan govor mržnje svakodnevno

Portal ETV

Imamo momenat da određene političke strukture, koje treba da preuzmu odgovornost za desavanja koja su bila, upućuju, takođe, govor mržnje, ne neodređeni, nego vrlo direktan, i prozivaju kako određenu grupu građana, odnosno studenata - kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, predstavnik Centra za građansko obrazovanje Miloš Knežević.

Za Crnu Goru je previše to što se desilo na Cetinju za samo dvije i po godine, kaže Knežević, i razumljivo je stanje šoka u kome se, kako kaže, cijelo društvo našlo, ali, naglašava on, maliciozni komentari pokazuju, cijeni on, dozu nemanja empatije.

- Na društvenim mrežama mi živimo jedan govor mržnje svakodnevno. Nama vrlo mala treba da se u državi nešto desi, da se među pojedincima desi, i šta god da se desi mi ćemo da nađemo izduvni ventil, a to su društvene mreže, i tu da kažemo sve što u tom trenutku mislimo - kaže Knežević.

Ako se u javnom prostoru, kaže Knežević, a društvene mreže jesu javni prostor, ističe on, iznese neki sporan stav, dodaje on, to treba da bude apsolutno alarm, naglašava, za institucije sistema.

- Institucije treba da povedu računa, same preispitaju, ili na dojavu drugih lica,  da preispitaju o čemu se tu zapravo radi. Zašto je neko dao sebi za pravo tako da reaguje, zašto je neko prijeti na način da će ponoviti isto što se desilo na Cetinju?! Jednostavno,  to nemanje empatije, i ta polarizacija u društvu koju mi živimo posljednjih nekoliko godina nas dovodi do toga da mi nemamo kočnica. Ogromna frustracija se javlja u ovom društvu, ogromno nezadovoljstvo svim i svačim, svakodnevnim životima, apsolutno dovodi do toga da smo pali u određenim društvenim kategorijama, u smislu da smo podijeljeni, da toliko mržnje ima u nama, toliko lošeg se dešava, da jednostavno to eskalira i to treba da predstavlja alarm onima koji donose određene politike da se nešto u društvu treba mijenjati. Sa drugi strane imamo momenat da određene političke strukture, koje treba da preuzmu odgovornost za desavanja koja su bila, upućuju, takođe, govor mržnje, ne neodređeni, nego vrlo direktan, i prozivaju kako određenu grupu građana, odnosno studenata, koji su rekli ,,dosta više, hoćemo nešto drugo, hoćemo promjenu određenu, ovako stvarno više ne ide”. S druge strane, napadanje pojedinaca na društvenim mrežama, gdje jednostavno vidimo da upravo ta frustracija, i to nezadovoljstvo seže od običnog građanina, do političkih elita, kako god se oni zvali, gdje oni treba da budu upravo ti koji svojim primjerom moraju da pokažu gdje je granica u komunikaciji, jer sloboda govora se zaustavlja onoga momenta kada vi napadate nekoga  i targetirate jednu osobu,  ili više njih. Oni moraju da znaju da su oni na toj poziciji upravo ti koji će morati da snose određenu odgovornost, kako za svoje učinke, tako i za ono što društvo priča prema njima. Političke strukture moraju da istrpe kritiku društva, jer moraju da se vrate par koraka unazad jer ih je to društvo dovelo na poziciju na kojoj su, i upravo je to društvo njima dalo mogućnost da nešto mijenjaju u sistemu, da odlučuju za njih u sistemu, i onda kad se dese ovakve stvari apsolutno moraju da povedu računa, i da svojim primjerom  daju primjer ostalim građanima u društvu kako se ne smije komunicirati, a kako treba da komuniciraju - istakao je Knežević.

Kad političari u najvišem domu, crnogorskom parlamentu,  poručuje Knežević, daju sebi slobodu da izgovaraju određene riječi, da vrijeđaju kolege, ističe on, oni daju tim činjenjem podstrek, cijeni on, političkim simpatizerima.

- Mi nemamo tu mogućnost da učestvujemo.direktno.u radu parlamenta, a sa druge strane imamo tu mogućnost da imamo društvene mreže, i na društvenim mrežama to eskalira i dešavaju se primjeri koje smo imali prethodnih dana. Rezultat svega toga jeste nečinjenje institucija. Kako sankcionisati to, na koji način obaviti taj kontrolni mehanizam na društvenim mrežama, što je nemoguće. Portale i sajtove medijskih kuća smo nekako uspjeli da regulišemo, ali društvene mreže je nemoguće zaustaviti.Institucije treba da shvate za ozbiljno te stvari kada im se prijave, da neko u tom trenutku razmišlja da učini nažao jednoj osobi, jednoj grupi, ili da ne pričamo o nečemu drugo. Kod pojedinaca imamo.upravo to nemanje empatije, sa neadekvatnom medijskom pismenošću, koja nam treba da bude osnov za upotrebu društvenih mreža - zaključio je Knežević.