Jasavić: Kriminalne organizacije maloljetnicima daju lažni osjećaj zaštite, moći i novca

Portal ETV

Veliki je uticaj društvenih mreža i medija koji glorifikuju kriminalce i njihov način života, ocijenio je bivši načelnik za maloljetničku delinkvenciju u Podgorici Ekan Jasavić gostujući u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, naglašavajući da je protivnik isključivanja djece iz škola jer je praksa pokazala, naročito u određenim gradovima, da ih kriminalne grupe vrlo rado prihvataju u svoje redove gdje ih oni „edukuju“.

Od 2011. do 2021. godine procesuirano je 2.600 maloljetnika, kaže Jasavić, a od 2019. godine do 2023. godine 1.710, što je veoma zabrinjavajuće i znači da je na snazi tamna brojka i upaljen crveni alarm kada je u pitanju vršnjačko nasilje. 

- U vrijeme kad je formirana akcija „Mladost“, borba protiv droge, alkohola, nasilja i kocke, to je bio jedan terenski, operativni rad pokrivanja svih osnovnih i srednjih škola na teritoriji Podgorice, a treba da znamo da je Podgorica i po statističkim podacima 50 odsto nosilac kriminaliteta u Crnoj Gori. Tada smo imali dosta zabrinjavajuće informacije i njih smo proslijedili direktoru, direktor ministru policije, a ministar policije Vladi. Tada je prihvaćena akcija „Mladost“. U tom vremenskom periodu, u odnosu na današnje vrijeme, promjena društvenih vrijednosti, uticaja medija, digitalnih medija, poremećenosti vaspitanja i lošijeg sistema obrazovanja, možemo da kažemo da je sada veći pritisak na djecu i mlade, te da ako bi sada radili to operativno pokrivanje i prikupljanje informacija, iako u policiji postoje inspektori za maloljetnike, ne možda u dovoljnoj mjeri u odnosu na broj koji bi trebao, mislim da bi rezultati bili poražavajući - rekao je Jasavić.

Uticaj digitalnih medija, društvenih mreža i pristup vršnjačkom nasilju kao normalnoj i očekivanoj pojavi, veliki je problem, ocjenjuje Jasavić.

- Moja parola u radu sa maloljetnicima, a mi smo bili pioniri borbe protiv droge, nasilja, alkohola i kocke, jeste da kao institucije, društvo, država i pojedinci damo sve što možemo u rješavanju tih problema i pomaganju mladih i djece, kako bi imali dobre punoljetnike koji su nosioci društvenih dešavanja, donosioci odluka i budućnost ove države. Mislim da smo mi svi sada zatajili. Nemamo ni jasnu nacionalnu strategiju. Pozdravljam  projekat školskog zaštitara, kao i postavljanje kamera u školama. To bi i svi roditelji tražili, kao i uklanjanje mobilnih telefona iz učionica. Osim Podgorice, taj virus vršnjačkog nasilja zahvatio je i Nikšić, Bar, Budvu, Kotor, Herceg Novi, Bijelo Polje, Berane, Rožaje i Plav... Ni oni nijesu imuni na asocijalna ponašanja, ne samo kad je u pitanju vršnjačko nasilje, nego i droga, alkohol i kocka - istakao je Jasavić.

Sve je uzročno posljedično i počinje sa kockom i zaduživanjem, ističe Jasavić i dodaje kako kasnije dolaze alkohol i droga, a obično završava nasiljem. On smatra da društvo nije dobro djelovalo u suočavanju sa ovakvim problemima.

- Nije sve na Upravi policiji i Ministarstvu unutrašnjih poslova. Tu treba da se uključe i ostala ministarstva, prosvjete, socijalnog staranja, sporta, zdravlja... da bismo izašli iz tog začaranog kruga. Vidimo da je na snazi narativ da se vršnjačko nasilje prihvata kao  donekle normalan način rješavanja problema, a svako nasilje samo po sebi vuče i druge, mnogo teže, slučajeve. Ako se blagovremeno ne reaguje na primjeren i pozitivan način i ako ne izgradimo autoritete, ne ukažemo djeci na pozitivne stavove, pravilne načine ponašanja, onda ne možemo očekivati da se oni drugačije ponašaju - poručio je Jasavić.

Sagovornik Budilnika se u svojoj praksi susrijetao sa delinkventima iz disfunkcionalnih porodica koje su težile da im djeca budu kriminalci, koji su se, kako kaže, poistovjećivali sa kriminalcima koji su kroz medije glorifikovani.

Lažni sjaj, osjećaj moći i bogatstva, kao  i „zaštite“ maloljetnika od strane kriminalnih grupa, kaže Jasavić, određene porodice afirmativno prihvataju, a neke su finansijski zavisne od djece maloljetnika koji na taj doprinose kućnom budžetu.

- Porodica je osnovna ćelija društva, to svi znamo. Ali, moramo reći da su i ulica i škola ćelije društva i da one bitno utiču na izgradnju ličnosti naše djece - poručio je Jasavić.

Što je veći broj djece iz disfunkcionalnih porodica, smatra Jasavić, sve su veće šanse da pristupe kriminalnih organizacijama koje daju lažni osjećaj zaštite, moći i novca.

- Ono što nije imao u svojoj porodici koja ga je maltene odbacila, jer nije bilo komunikacije između roditelja i djece, nađe u prihvatanju kriminalnih grupa, što je mnogo opasno. Rekli smo da nemamo nacionalnu strategiju, ali nemamo ni specijalizovane ustanove koje bi se na adekvatan način suočile sa rješavanjem problema kod maloljetnika - istakao je Jasavić.

Ako je već toliko zastupljena droga, vršnjačko nasilje, kocka, poručuje Jasavić, onda bi neko trebalo da prihvati tu djecu i sa njima radi, te je potrebna specijalizovana ustanova koja će raditi na adekvatan način sa tom djecom.

- Sada imamo zavodski sistem i uslijed određenih vaspitnih mjera maloljetnici završavaju u KP domu u Spužu, što je veoma loše . Oni se tamo, kako fizički tako i psihički, specijalizuju za nadogradnju u kriminal - naglasio je Jasavić.

Prema njegovim riječima, društvo se trudi da promijeni svijest kod djece, da ih zainteresuje za neke zdrave stvari i vrati društvenim vrijednostima, a istovremeno se to potire uticajem medija i društvenih mreža koji u kontinuitetu glorifikuju kriminalce i njihov način života.