Glomazić: Crna Gora preuzela i harmonizovala više od 92 odsto evropskih standarda

Portal ETV

Međunarodni dan standardizacije ustanovljen je 14.oktobra 1946. godine u Londonu od 25 zemalja koje su usvojile skup zajedničkih tehničkih propisa iz oblasti saobraćaja, željeznice, prevoza roba i tako dalje - kazao je u Budilniku, na Televiziji E, direktor Instituta za standardizaciju Zoran Glomazić.

Agenda održivog razvoja Ujedinjenih nacija 2030. ima 17 ciljeva, kaže Glomazić, a jedan od glavnih alata u dosezanju tih ciljeva su međunarodni standardi.

- Crna Gora, kao dio velike međunarodne porodice, doprinosi svojim aktivnostima, kako je to organizovano, da svaka država ima svoje nacionalno tijelo za standardizaciju i može postojati samo jedno nacionalno tijelo, u svakoj državi, bez obzira na njenu veličinu. One se okupljaju i prate, dogovaraju, rade i razvijaju određene regionalne, evropske i međunarodne standarde. Pored toga imamo podjele na opštu standardizaciju i standardizaciju iz oblasti elektrotehnike , ali suština svih standarda je poboljšanje kvaliteta proizvoda i usluga, i podizanje kvaliteta života i pružanje kvalitetnih usluga od strane provajdera ljudima - rekao je Glomazić.

Ne postoji oblast kojoj standardi ne mogu doprinijeti, smatra Glomazić, te je važno da je u Crnoj Gori neophodno što više raditi na implementaciji standarda, jer ne postoji oblast ljudskog djelovanja u kojoj ne postoje standardi.

Sagovornik Televizije E podsjeća da su predstavnici crnogorskog Instituta za standardizaciju bili učesnici zasjedanja međunarodne organizacije za standardizaciju, od 9. do 13. septembra u Kartageni, u Kolumbiji, te da je važno prisustvo na tako značajnom događaju koji se svake godine održava na nekom drugom kontinentu.

- Crna Gora u tom smislu doprinosi tako što međunarodne i evropske standarde preuzima, i proglašava crnogorskim standardima, tako kad imate oznaku na standardu MEST to je akronim za crnogorski standard i moram se pohvaliti da smo već preuzeli preko 92 posto harmonizovanih standarda na evropskom nivou - istakao je Glomazić.

U ovom momentu su najaktuelniji standardi za vještačku inteligenciju, objašnjava Glomazić, standardi za autonomna vozila, revizije ostalih standarda i mnogi drugi.

- Mi u našoj bazimamo preko 33.000 MEST standarda. Uspjeli smo da uskladimo i usvojimo više od 92 odsto, ja čak mislim da negdje i blizu 95 odsto. Nikada ne možete biti 100 posto usklađeni jer je to živa materija i svakodnevno se mijenjaju, donose se novi standardi, određeni se povlače, vrši se revizija postojećih itd. Tako da možemo biti zadovoljni u tom dijelu kad su aktivnosti donošenja standarda - zaključio je Glomazić.