Dizdarević: Preuzmite kontrolu nad svojim alergijama, napravite plan liječenja

Portal ETV

Prelazak u hladnije mjesece, već krajem ljeta, može izazvati nalet alergija, jer jesenje alergije postoje, one su stvarne, sve su češće i sve su  teže -  kazala je za emisiju "Srećan dan", na Televiziji E, specijalista interne medicine i alergolog dr Denisa Dizdarević.

- Za neke je jesen jedino doba kada imaju simptome, za mnoge, ili za većinu, to je nastavak duge sezone alergija, koja je počela već u februaru, traje, sa jednom pauzu u julu, traje do početka novembra, kada polenske alergije idu u svoj kratki zimski san. Dakle, većina pacijenata je polisenzibilisana, senzibilna i na polene drveća i na polene trava, koji su krivci za proljetnje alergije, ali i polena korova, glavnog krivca za jesenje alergije - rekla je Dizdarević.

Okidači jesenjih alergija jesu korovi, objašnjava Dizdarević, prvenstveno ambrozija, koja je široko rasprostranjena, a veoma, dodaje doktorka, veoma alergogena, polen ambrozije je najmoćniji prirodni alergen.

Ambrozija je označena kao jedan od najopasnijih aerozagađivača, ističe Dizdarević, ona cvjeta od kraja jula, a pik dostiže sredinom septembra, te je zakonski regulski uništavanje ambrozije, na javnim i privatnim površinama, podsjeća  ona, bilo košenjem ili hemijskim sredstvima.

Određene osobe imaju alergije na buđ, i često te osobe su posebno osjetljive , kaže doktorica, i  imaju teške simptome astme, te je  potrebno  ukloniti sve izvore buđi u domaćinstvu, a  dvorišta redovno čistiti od lišća koje truli.

- Vrlo je važno uklanjati i buđ, jer je ona vrlo potentan alergen i sa klimatskim promjenama, ne samo da se povećava koncentracija ambrozije, nego i buđi - poručila je doktorica.

Jasno je da je veoma je važno liječiti alergiju na pravi način, poručuje Dizdarević, jer ako se ne liječe dovedu do astme, jer, kako kaže, alergijska kijavica nije kijavica da se liječi maramicom, većinom su to, kako ističe, dugogodišnje bolesti.

- Alergijske bolesti zahtijevaju dugogodišnje i kompleksno liječenje, i svakako značajno utiču  društveni i profesionalni život bolesnika, ometaju, smanjuju produktivnost, smanjuju kvalitet života i predstavljaju ogromno optereće za zdravstveni sistem -  poručila je Dizdarević.

Svi prirodni načini liječenja alergija, uključujući i mjere prevencije, naglašava Dizdarević, imaju veoma limitiran efekat,  u  kliničkoj  praksi nijesu dali značajne rezultate.

Danas postoje ciljane imunološke terapije, naglašava Dizdarević, u obliku kapi, tableta ili injekcija, jer ta terapija cilja, kako kaže,  uzrok alergije.

- Osobama koje imaju alergije uvijek kažem preuzmite kontrolu nad svojim alergijama, otkrijte put olakšanja… Da biste otkrili put olakšanja za svoje alergije, prvo se testirajte, morate znati vaše okidače, više od polovine u svijetu, a kod nas je taj broj veći sigurno, ne zna svoje okidače, ne zna na šta su alergični. To morate znati, jednostavno je, uradite test kožni ili iz krvi i znajte koji su okidači vaših alergija. Drugo, plan  liječenja, ukoliko alergija remeti vaš svakodnevni život, obavezno se javite ljekaru alergologu i napravite plan liječenja. Na vrijeme započeta antialergijska terapija značajno će olakšati  ili eliminisati simptome alergije - zaključila je doktorica.

Cijelo gostovanje može se pogledati na You Tube kanalu TV E: