Čogurić: Ne postoji proizvod koji može toliko jeftino da se plati, a koji mi nećemo tako skupo da naknadno platimo kada se to odrazi na naše fizičko zdravlje

Portal ETV

Naši organizmi u sebi sadrže mikroplastiku,  ta mikroplastika se nalazi u određenoj odjeći, a sva ta odjeća završava, gdje god mi da je odložimo, ukoliko se sa njom pravilno ne upravlja, ona završava na našem tanjiru, umjesto na polici sa tim popustom, gdje smo je platili prilično jeftino.Od deset svjetskih zemalja, koje najnepravilnije upravljaju otpadom, Crna Gora, Albanija i Kosovo su među njih deset, a ostalo su afričke zemlje - kazala je u emisiji Srećan dan, na Televiziji E, Ivana Čogurić iz Ecopatriotizma.

Najveći uticaj  na enormnu kupovinu ima marketing, kaže Čogurić, jer motiviše građane, ističe ona, da se bave konzumerskim navikama.

- Uticaj je poguban za sve, ne samo za tekstilnu industriju, već za sve one segmente otpada sa kojima se pravilno ne upravlja, ali i sami možemo da svjedočimo da imamo ogromnu količinu tekstilnog otpada po našoj prirodi, koja ne služi svrsi nikakvoj, nama je koristila za potrebe jednog selfija,odlaska do grada, doček Nove Godine, nagomilavamo svi, sigirna sam, imamo taj jedan dio stvari koje se ne koriste i onda nađu tu neku svrhu na deponiji, a na deponiji sve što nije reciklirano nema svoju svrhu, osim onu da nam ugrozi život i samu životnu sredinu. Uticaj je ogroman i poguban je, jer je nama, nažalost, pojam reciklaže samo riječ koju koristimo kada se pišu određeni projekti i kada se ubiraju određeni politički poeni, a svjedoci smo.da Crna Gora, shodno zakonu po kojem bi trebalo da reciklira, ne reciklira ni 2 posto od predviđenog - rekla je Čogurić.

Građani su došli u fazi kad nijesu svjesni bilo čega što rade, smatra Čogurić, a tome svjedoče saobraćajne gužve i, ističe ona, obično je u svakom vozilu jedna osoba, a nerijetko supružnici, dodaje ona,  idu na posao svako sa svojim autom.

- Mala je upotreba javnog saobraćaja i veliki je broj reklama koje motivišu na kupovinu po popustima. Ne postoji proizvod koji može toliko jeftino da se plati, a koji mi nećemo tako skupo da naknadno platimo kada se to odrazi na naše fizičko zdravlje, jer potrošači zanemaruje sve informacije koje se objavljuju od strane naučnika, nažalost. Naučnici su postali ljudi koji nijesu slušani uopšte, već eto i nose sa sobom tu titulu ,,ludog naučnika”, mislim da su veće šanse da će taj naučnik da izludi od nas i našeg ponašanja i naše nesvijesti, nego što je on, zapravo, lud sam po sebi, da se tako izrazim - naglasila je Čogurić.

Postali smo konzumerska generacija, poručuje Čogurić, koja prelazi iz kapitalističke u konzumersku, dodaje ona, ili smo još uvijek u kombinaciji jedne i druge ere, što rezultira cjelokupnom devastacijom, ističe, životne sredine.

- Naši organizmi u sebi sadrže mikroplastiku, naravno ta mikroplastika se nalazi u određenoj odjeći, a sva ta odjeća završava, gdje god mi da je odložimo, ukoliko se sa njom pravilno ne upravlja, ona završava na našem tanjiru, umjesto na polici sa tim popustom, gdje smo je platili prilično jeftino - poručila je Čogurić.

Na društvenim mrežama imamo priliku da vidimo stanje u zemljama trećeg svijeta, podsjeća Čogurić, to su najugroženije zemlje, jer su, naglašava, one postale masovne deponije za odlaganje tekstilnog otpada.

- Ukoliko krenemo da radimo na vrijeme, a nikad nije kasno, mišljenja sam tog, potrebno je samo da se počne, da se donese konkretna odluka da treba da radimo na procesu upravljanja otpadom, ne samo tekstilnim, mi nećemo postati neka država slična tim državama trećeg svijeta. Od deset svjetskih zemalja, koje najnepravilnije upravljaju otpadom, Crna Gora, Albanija i Kosovo su među njih deset, a ostalo su afričke zemlje. Možete misliti koliko mi kasnimo, a mi smo kao civilizacija, u odnosu na njih, ili makar volimo da mislimo da smo civilizacija, za zemljama koje nemaju pijaću vodu, a mi imamo i vodu, i struju, i obrazovanje, i medicinski sistem, dokazujemo.da nijesmo pretjerano napredovali u bilo čemu, osim u pohlepi - zaključila je Čogurić.