Čičić: Omogućili smo pristup testiranja svima

Portal ETV

Evropska nedjelja testiranja na HIV i hepatitis traje od 18. do 25.novembra, a testiranje je dobrovoljno i povjerljivo svakog radnog dana od 8 - 15h, u toku ove nedjelje od 8 - 20h, u Institutu za javno zdravlje i domovima zdravlja u Baru, Budvi, Herceg Novom,  Kotoru, Nikšiću, Pljevljima, Bijelom Polju i Beranama - kazala je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, načelnica Odjeljenja za HIV virusne hepatitise i polno prenosive infekcije  dr Alma Čičić.

Evropska nedjelja testiranja na HIV i hepatitis posvećena je podizanju nivoa svijesti o testiranju u Evropi i  Crnoj Gori, te se ova nedjelja se koristi kao dobra akcija, kaže Čičić, jer osoba koja se testira na vrijeme, u nekoj ranijoj fazi infekcije, ističe ona, ima dobar terapijski odgovor i benefit za osobu je, kako kaže, ogroman.

- Osobe  kod koji se virus otkrije u ranoj fazi infekcije mogu da žive dugo i kvalitetno, da u potpunosti ostvare svoj potencijal, ali ima i jako bitan javni zdravstveni značaj, odnosno osobe koje su na terapiji i koje imaju dobar terapijski odgovor smanjuje se mogućnost prenosa infekcije dalje, na neinficirane osobe, i to je način kako bismo zaustavili epidemiju kako HIV-a, tako i hepatitisa b i c - rekla je Čičić.

Testiranje koje se sprovodi u Institutu za javno zdravlje, podsjeća Čičić, je takozvano dobrovoljno povjerljivo savjetovanje i testiranje i, dodaje ona, za testiranje se koriste brzi testovi.

- Za samo testiranje uzima se uzorak krvi iz jagodice prsta, i rezultat je gotov za nekih tridesetak minuta. Ovakvo testiranje dostupno je u Institutu za javno zdravlje, kod nas u Savjetovalištu, svakog radnog dana od 8 - 15h, a tokom ove nedjelje imamo produženo radno vrijeme do 20h uveče, a radimo i akcije testiranja van Instituta, odnosno na terenu, u saradnji sa organizacijama civilnog društva, koje pružaju preventivne usluge populacijama koje su nama ključne, odnosno koje su u povećanom riziku od ovih infekcija. Ono što je bitno reći da se ova savjetovališta, osim u Institutu za javno zdravlje, nalaze i u domovima zdravlja, u Baru, u Budvi od ove godine, u Herceg Novom, Kotoru, Pljevljima, Nikšiću, Bijelom Polju i Beranama, kao i ovdje u institutu za javno zdravlje - naglasila je Čičić.

Princip rada u svim domovima zdravlja je isti, poručuje Čičić, a za testiranje nije potrebna knjižica, niti uput izabranog ljekara, dodaje ona, jer se ne uzimaju lični podaci, nego se, kako kaže, formira šifra od određenih kombinacija slova i brojeva, koja služi za praćenje statističkih podataka.

- Principom dobrovoljnog i povjerljivog savjetovanja  omogućili smo pristup testiranju svima. Ne mora neko da ima knjižicu a može da dođe da se testira. Ono što je bitno i na čemu možemo sigurno da radimo jeste da podignemo svijest opšte populacije o značaju testiranja, znači neka edukacija opšte populacije, možda i malo više edukacije među zdravstvenim radnicima, odnosno da se mi trudimo da od tog nekog pasivnog pristupa testiranju imamo neki proaktivniji pristup i sigurno ono što utiče na testiranje, ne samo kod nas, nego i u drugim državama, je stigmatizacija koja prati ove infekcije i populacije koje su u povećanom riziku. To je nešto na čemu mora cjelokupno društvo da radi, da se ulaže dodatni napori kako bi se uopšte taj nivo stigmatizacije smanjio na na najmanju moguću mjeru - zaključila je Čičić.