Božović: Zalagaću se za što strože sankcije za ilegalno posjedovanje oružja

Portal ETV

Korijene tragedija, poput one na Cetinju, kao i sredstva za njihovo sprječavanje, ne možemo naći u krivičnopravnim modelima, zalagaću se za što strože sankcije kad je riječ o nedozvoljenom držanju i nošenju oružja i drugih eksplozivnih materija, kazao je ministar pravde Bojan Božović.

Višestruko ubistvo na Cetinju izvršeno 1. januara, kad je ubijeno 13 ljudi, a među njima i dvojica dječaka, dok se izvršilac krvavog pira ubio nekoliko sati kasnije, potreslo je Crnu Goru, ali i region.

Pokrenuta su brojna pitanja, prije svega odgovornosti čelnika bezbjednosnog sektora, ali i izmjena zakona, kako bi se pojačala prevencija sličnih krivičnih djela izvršenih vatrenih oružjem.

Božović u intervjuu za Politiku kaže da su svijesni brojnih nedostataka, ali prije svega blagih sankcija koje su bile propisane za ova krivična djela.

- Svjesni brojnih nedostataka, ali i blagih sankcija koje su bile propisane za krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja, kao i zbog obaveza usklađivanja nacionalne legislative s Protokolom UN o oružju, u decembru 2023. godine usvojili smo Izmjene i dopune Krivičnog zakonika (KZ). Izvršena je prije svega izmena člana 403 KZ tako da su jasno odvojene radnje držanja i nošenja vatrenog oružja, njegovih djelova, municije i eksplozivnih materija - rekao je Božović.

On je istakao da je po novom Krivičnom zakoniku za držanje oružja zaprijećena kazna od tri mjeseca do tri godine, za razliku od prethodnog rješenja, u kojem je za osnovni oblik bila propisana kazna zatvora od samo tri mjeseca.

- Smatrali smo, na sjednici Veća za nacionalnu bezbjednost, da bismo eventualno i ovdje mogli da napravimo novu korekciju i zakonski minimum postavimo na jednu godinu. Sem toga, novim KZ-om predvidjeli smo za nedozvoljeno nošenje oružja kaznu zatvora od jedne do pet godina, a sada ćemo vjerovatno i to još jednom da učinimo strožim. Takođe, propisani su i teži oblici ovog krivičnog djela - kazao je Božović.