Boljević: Proces popisa kontaminiran s aspekta istine

Portal ETV

Zbog Sporazuma o uslovima za održavanje popisa koji je opozicija potpisala sa premijerom Milojkom Spajićem 2023. godine, popis Crnogorci nijesu bojkotovali ali Sporazum nije u cjelini ispoštovan i svi o tome ćute - kazao je za 24 sata Televizije E, vještak za elektroniku i telekomunikacije Predrag Boljević.

On smatra da je sumnju u ispravnost provjere podataka popisa preko softvera izazvao kod za prijavu, koji se nalazi na dnu popisnog listica, a ne matični broj što bi bilo, kako kaže, logično rješenje.

- Matični broj je podatak i veza između različitih evidencija. Ukoliko ima zloupotreba podataka, provjerom preko matičnog broja, softver bi ponudio dva ili tri odgovora, pa bi mogao da se pitam: kako to da je moj matični broj na dvije ili tri lokacije? - kaže Boljević.

Vještak za elektroniku i telekomunikacije smatra i da kontrola unosa podataka izaziva sumnje u regularnost čitavog procesa jer, kako kaže, ne postoji informacija da je provjeravan uzorak od pet odsto popisanih. Slično je, dodaje Boljević, i sa ručnim brojanjem podataka o nacionalisti, vjeri i jeziku na reprezentativnom uzorku. Podsjeća da javnost ni o toj provjeri nije obaviještena.

- Čitav proces je kontaminiran sa aspekta istine. Na samom početku popis je bio medijska satanizacija. U trećoj deceniji 21. vijeka, raditi po metodi koja se na prostorima Balkana ne primjenjuje od 1980. godine, više je nego smiješno. To je, zapravo, tužno. Ta metodologija omogućava neviđene manipulacije podacima. Predlagao sam kako se može izbjeći bilo kakva sumnja, dobiti verifikovani podaci, sigurni i tačni, uz poštovanje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i poštovanje Ustava Crne Gore. Niko nije imao sluha za to, ne samo pozicija, već nažalost i opozicija, ljudi koji bi trebalo da su zaštitnici nečega što baštinimo kao crnogorske vrijednosti. Nijesu pokazali volju i želju da se ozbiljnije uključe - poručio je Boljević.

On vjeruje da je trebalo koristiti popisne listiće, zbog kojih proces popisa, kako kaže, ne bi bio skuplji, a građani bi mogli da daju podatke i samo oni imaju uvid u to da su podaci zaista njihovi.

- Prema mojim saznanjima, podaci koji su saopšteni na konferencijama za medije 25. i 27. decembra razlikuju se za gotovo 38.000 popisanih. Dakle, za samo dva dana. Znači, sa pet puta manje popisivača u Kotoru, Podgorici, Budvi, Danilovgradu i Tivtu tri puta su više popisali. O čemu se ovdje radi? Biće interesantno i za gospodu iz Bošnjačke stranke da objasne kako su u Petnjici obrisali 49 odsto popisanih. U Rožajama je obrisano 16 odsto popisanih, u Bijelom Polju 13 odsto, u Ulcinju 12 odsto, u Gusinju 11 odsto, u Tuzima osam odsto. Izbrisani su jer su, po njihovoj metodologiji, to državljani Crne Gore koji žive u inostranstvu. Ali, upisani su tuđi državljani, koji žive u Crnoj Gori. Na osnovu takve slike upisano je 90.000 stranih državljana, od kojih je sigurno 60 ili 70 odsto iz našeg najbližeg okruženja. Na osnovu tih podataka pravi se nacionalna, vjerska i etnička slika Crne Gore. To može samo u Crnoj Gori i nigdje drugo - istakao je Boljević.

Trebalo je, napominje Boljević, ispoštovati ono što je dogovoreno Sporazumom o uslovima za održavanje popisa.

- Sporazum, na osnovu kojeg su Crnogorci izašli na popis nije ispoštovan ni u jednom jedinom elementu kontrole, koji je dogovoren. Nemam pravo da prihvatim rezultate popisa, jer ulazni parametri nijesu dobri, samim tim ni izlazni. Rezultati ne mogu validni  - zaključio je Boljević.