Bojanić-Lalović: Dobro obučen i osnažen nastavnik je najbolja podrška učenicima

Portal ETV

Nastavnik i kroz realizaciju nastavnog programa ima i mnogo načina da vaspitno djeluje na učenika, da kod njega razvija kritičko mišljenje, i da razvija jednu intelektualnu svijest koja će mlade ljude osnažiti da dalje, u svim izazovima, reaguju na adekvatan način. Brojni primjeri u školskim programima, kako kroz sociologiju kulture, kako kroz književnost, ili bilo koji drugi program, ili kroz međupredmetne programe, može, takođe, biti od značaja za prevenciju i borbu protiv nasilja, kazala je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, profesorica književnosti, poslanica Demokratske partije socijalista i članica Odbora za prosvjetu Zoja Bojanić - Lalović.

Juče je u Ministarstvu nauke prosvjete i inovacija (MPNI) potpisan Memorandum o saradnji između NVO Udruženje medijatora Crne Gore, Centra za alternativno rješavanje sporova i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija o razvijanju i pilotiranju projekta školske medijacije, kao nenasilnog rješavanja sporova ili sukoba u školama, koji se sprovodi u okviru projekta mirnog rješenja sporova medijacije u školama.

Ovakav projekat nije prvi koji se sprovodi, kaže Lalović, kada je riječ o prevenciji borbe protiv nasilja,  već je takav projekat egzistirao od 2018. do 2019. godine, podsjeća ona, Memorandum koji su potpisali tadašnje Ministarstvo prosvjete, i, kako navodi, Centar za posredovanje.

- Tada smo takođe imali obuku nastavnika i učenika za medijaciju, i tada su bile uključene škole ,,Vuk Karadžić”, ,,Štampar Makarije”, zatim škola iz Plava koja se uključila u ovaj projekat, kao i škole iz Berana. Međutim, vidjeli smo da je ovaj projekat tada sproveden, i dalje se ništa po tom pitanju nije radilo - rekla je Lalović.

Sagovornica Budilnika kaže da pozdravlja svaki projekat koji treba da omogući prevenciju u borbi protiv nasilja u obrazovno-vaspitnim ustanovama, ali i važnost da se projekat realizuje do kraja, i da, kako kaže, ima rezultate.

- Mislim da je važan monitoring i važna je evaluacija, jer ukoliko toga nemamo svi ti projekti traju samo onoliko koliko i projekat, i od stvarne realizacije ovoga ne ostane ništa.  Jedan diskontinuitet koji postoji po ovom pitanju jeste škole suočio sa sve češćim pojavama nasilja. Mi smo od 2005. i 2006. godine sprovodili jedan projekat takođe, pod nazivom ,,Škola bez nasilja” i ,,Sigurno školsko okruženje”, uređeni su pravni okviri, imamo strateška dokumenta koja su pratila ovaj projekat, pa se sve to nastavljalo i 2015, i 2018, i 2019. kao što sam rekla, osim toga su škole dobile određene smjernice i uputstva kako se ponašati u slučaju pojave nasilja, kako formirati školske timove, kako obučiti nastavnike, stručne službe… - kazala je ona. 

Dodala je da, s obzirom da opet imamo priču o vršnjačkom nasilju i to pojačanom, ono znači da su zapravo svi izazovi mnogo kompleksiji, te da zahtijevaju dodatan napor i dodatnu organizaciju. 

Uloga nastavnika je važna, poručuje Lalović, a dobro obučen i osnažen nastavnik, ističe ona, je najbolja podrška učenicima u, kako kaže, školskom okruženju. 

- Ulagati u nastavnika, i kada je riječ o obukama, je predviđeno i zakonom, ali je i važno da suštinski bude sprovedeno, i da se biraju obuke koje će nastavnika osposobiti i za ovakve vidove ponašanja unutar školskog okruženja. Nastavnik, svakako i kroz realizaciju nastavnog programa ima i mnogo načina da vaspitno djeluje na učenika, da kod njega razvija kritičko mišljenje, i da razvija jednu intelektualnu svijest koja će mlade ljude osnažiti da dalje, u svim izazovima, reaguju na adekvatan način. Brojni primjeri u školskim programima, kako kroz sociologiju kulture, kako kroz književnost, ili bilo koji drugi program, ili kroz međupredmetne programe, može takođe biti od značaja za prevenciju i borbu protiv nasilja. Važan je model nastavnika, važno je povjerenje - zaključila je Lalović.