ASK ne vodi postupak po službenoj dužnosti u vezi sa izborom Raonića

Portal ETV

Agencija za sprečavanje korupcije ne vodi postupak po službenoj dužnosti zbog ugrožavanja javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije u vezi sa ponovnim izborom Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG, niti su nam pristizale prijave, odnosno inicijative, u pogledu sukoba interesa članova Savjeta RTCG u vezi sa ponovnim naimenovanjem tog javnog funkcionera za generalnog direktora RTCG, saopšteno je Anteni M iz ASK. 

- Kada je u pitanju provjera prihoda iz imovine, prema evidenciji kojom raspolažemo, Agencija je u novembru 2023. godine, nakon sprovedenog postupka, donijela Odluku da je javni funkcioner Boris Raonić prekršio član 23 stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije, na način što u izvještaju o prihodima i imovini nije prijavio tačne i potpune podatke. Takođe, Agencija je 2021. godine podnijela zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv člana Savjeta RTCG Zorić Naoda, zato što nije podnio ASK– u izvještaj o prihodima i imovini u roku 30 dana od dana stupanja na javnu funkciju - naveli su iz Agencije. 

Portal ETV ranije pisao o upitnom integritetu jednog od novoizabranih članova Savjeta ASK-a, Pavla Ćupića, bliskog upravo nezakonitom generalnom direktoru RTCG Borisu Raoniću koji je zaposlen u Građanskoj alijansi.

Naime, Ćupić je ranije učestvovao u postupku u kojem je ASK na osnovu prijave zvizdača utvrdila ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanja korupcije, o čemu je pisala Pobjeda krajem decebra prošle godine.

Tada je Zoran Vujičić, član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) koji je na tu funkciju izbaran takođe ispred Građanske alijanse, prema nalazu ASK-a, ugrozio javni interes radnjama koje upućuju na postojanje korupcije na način što je izdejstvovao preporuku te Agencije za učešće NVO GA na konkursu kod Ministarstva javne uprave „Javna uprava dostupna svima“ (Transparentna javna uprava), iako je u isto vrijeme bio angažovan za ekspertske usluge u toj NVO. 

U tom slučaju Pavle Ćupić je učestvovao u ime NVO Građanske aliljansa u postupku koji u sebi nosi visoki korupcijski rizik na način što je zatražio preporuku od AZLP-a za učešće na navedenom konkursu, te dostavio sadržinu prpeoruke, koju mu je i potpisana od Savjeta AZLP-a iako ta nevladina organizacija nikada prije toga nije sarađivala sa AZLP-om na bilo kom projektu.

Prema zakonskoj regulativi, ugrožavanje javnog interesa podrazumijeva povredu propisa, etičkih pravila ili mogućnost nastanka takve povrede koja je izazvala, izaziva ili prijeti da izazove opasnost po život, zdravlje i bezbjednost ljudi i životne sredine, povredu ljudskih prava ili materijalnu i nematerijalnu štetu po državu ili pravno i fizičko lice, kao i radnju koja ima za cilj da se za takvu povredu ne sazna, dok integritet predstavlja zakonito, nezavisno, nepristrasno, odgovorno i transparentno vršenje poslova kojim javni funkcioneri i drugi zaposleni u organu vlasti čuvaju svoj ugled i ugled organa vlasti, obezbjeđuju povjerenje građana u vršenju javnih funkcija i rad organa vlasti i otklanjaju sumnju u mogućnost nastanka i razvoja korupcije.