Adolescentima se vrlo često ne pristupa na pravi način

Portal ETV

Važno je napraviti razliku između vršnjačkog nasilja i pojedinačnih incidenata, jer smo kao društvo skloni da prebacujemo odgovornost, pa kad dijete pokazuje znake nekog neprilagođenog ponašanja roditelj će prije okriviti školu i društvo, nego što će problem potražiti u svojoj kući, ocijenila je u emisiji Na kraju dana, na Televiziji E, mr. Marija Babić, diplomirani psiholog i psihoterapeut.

- Karakteristično za sve vrste nasilja, pa i ove, da se mnogo češće radi sa žrtvom, nego sa počiniocem nasilja. Djeca koja vrše nasilje vrlo pozivaju na rad u svakoj situaciji u kojoj se nađu, nekad čak i više nego žrtve, kada do nasilja samog dođe. Počinioce nasilja možemo svrstati u nekoliko skupina. Može biti neka depresivnost, neka crta socijalne anksioznosti, može biti nekontrolisani bijes, može biti mnogo toga, mogu biti disfunkcionalni porodični odnosi, nestabilni obrasci, emocionalne vezanosti, kojima se mi u psihologiji dosta bavimo, a kada su žrtve u pitanju to je već nešto drugo - rekla je Babić.

Adolescenti su izazovnija grupacija, objašnjava Babić, dosta često im se ne pristupa na pravi način, jer oni na kazne i nagrade gledaju drugačije. Oni u tom periodu izgrađuju, kako kaže, sve vrste svog identiteta.

- Vrlo često je teško roditeljima da adolescentima postave granicu, pa im se direktno i otvoreno suprotstavljaju i onda nailaze na konfrontaciju. Adolescentu je upravo potrebno da ih roditelj negdje prihvati i prizna kao neku mini odraslu osobu. Da im kao takvima pristupi. Kada im pristupamo kao odraslim osobama, jako je važno da ih uputimo na posljedice njihov postupaka Dakle, kazni i nagrada više nema, ali upućivanje na to šta će se dogoditi i da će posljedice biti nešto za šta će oni, isključivo oni, snositi odgovornost, te da mama i tata neće biti tu ukoliko naprave glupost - zaključila je Babić.

Cijelo gostovanje možete pogledati na You Tube kanalu TV E.