Osnovni sud: Nadzor nad službenikom ANB odbijen jer je supruga potvrdila da joj više nije prijetio

Portal ETV

Sudija za istragu Osnovnog suda u Podgorici je odbio predlog za određivanje mjere nadzora zabrane pristupa ili sastajanja V.Đ. sa suprugom, koja ga je prijavila za događaj od prije više od godinu i tri mjeseca, za koje vrijeme joj on nije prijetio, što je sama potvrdila, kazali su u Osnovnom sudu Podgorica.

Iz ovog suda su reagovali povodom navoda nevladine organizacije "Sistem" da sudija R.Ć. koji je ukinuo zadržavanje V.Đ, osumnjičenom za nasilje nad suprugom u dužem trajanju, ne prihvata mjeru zabrane prilaska.

- Odbijen predlog za određivanje mjere nadzora V.Đ. koji je već mjesec dana na slobodi, prijavila ga supruga za događaj od prije više od 15 mjeseci, oštećena kaže da joj od tada nije prijetio Sudija za istragu Osnovnog suda u Podgorici je odbio predlog za određivanje mjere nadzora zabrane pristupa ili sastajanja sa oštećenom, koja ga je prijavila za događaj od prije više od godinu i tri mjeseca, za koje vrijeme joj isti nije prijetio, što je ona sama potvrdila. Podsjećanja radi, sudija za istragu je prije mjesec dana ovog osumnjičenog pustio da se brani sa slobode, jer nije bilo zakonskih razloga za zadržavanje - navedeno je u reagovanju Osnovnog suda.

U sudu ističu da pd momenta njegovog puštanja na slobodu do podnošenja predloga državnog tužioca za izricanje mjere nadzora, nije bilo novih okolnosti koje bi se mogle podvesti pod zakonske razloge za izricanje tražene mjere.

- Niti je državna tužiteljka navela niti obrazložila bilo koju okolnost koja predstavlja osnovan razlog za izricanje mjere nadzora, dok osnovana sumnja za počinjeno krivično djelo za koje se tereti osumnjičeni, predstavlja osnov za vođenje krivičnog postupka i izricanje krivične sankcije ukoliko se utvrdi da je kriv u zakonom ustanovljenom postupku. Dakle, pored osnovane sumnje za počinjeno krivično djelo zakon traži i konkretne okolnosti koje ukazuju na opasnost, između ostalog, od ponavljanja djela, ili od opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, da bi se odredio pritvor ili mjera nadzora, pa kako osumnjičeni nije ranije osuđivan, niti je od kritičnog događaja za koji je prijavljen od strane supruge nakon više od 15 mjeseci istoj prijetio, što je sama potvrdila, to je sudija za istragu donio odluku kojim je odbio ovakav predlog - dodaje se u reagovanju.

U spisima predmeta, kako naglašavaju, nema bilo koje činjenice koja bi predstavljala indiciju da se radi o psihički nestabilnoj ličnost.

- Naprotiv, radi se o službeniku Agencije za nacionalnu bezbjednost koji je po prirodi stvari morao proći brojne bezbjednosne procjene koje su se odnosile i na psihički aspekt njegove ličnosti. U cilju otklanjanja rizika izvršeno je i pretresanje njegovog stana i tom prilikom kod njega nije pronađeno bilo kakvo oružje. U konačnom, osumnjičeni i oštećena ne žive zajedno od 11. 6. 2023. godine. Takođe sudija za istragu nalazi da to što je oštećena nakon više od mjesec dana nakon podnošenja prijave napustila sklonište za žrtve nasilja, ne može predstavljati okolnost koja predstavlja osnov za izricanje predložene mjere nadzora, jer to nije učinila pod bilo kakvim direktnim ili posrednim pritiskom ili uticajem osumnjičenog, pa samim tim ta činjenica ne može proizvoditi reperkusije po lična prava i slobode osumnjičenog - kazali su iz Osnovnog suda.

Naglašavaju da sud svoje odluke donosi u skladu sa zakonom i činjeničnim stanjem u spisima predmeta.

- Sud pritom ni u kom slučaju ne "dozvoljava" niti podržava bilo koji oblik nasilja a posebno ne nasilja nad ženama. Naglašavamo da odluke suda o odbijanju predloga za određivanje pritvora ili pak izricanje mjera nadzora, ne podrazumijeva i oslobođenje od optužbe osumnjičenih lica za nasilje nad ženama, već će svako nasilje biti adekvatno kažnjeno od strane suda u zakonom propisanom postupku, ukoliko se dokaže da je zaista i učinjeno. S toga se ne može i ne smije od suda očekivati da u svakom slučaju u kojem se neko lice tereti za nasilje nad ženama, odmah bude i lišeno slobode, ili da mu bude izrečena mjera nadzora, iako će u svakom slučaju odgovarati za učinjeno krivično djelo - napominje se u reagovanju.

Iz navedenih razloga cijene nedopustivim obraćanje NVO Sistem, napominjući da se iz te organizacije javnosti obraćaju drugi put senzacionalističkim naslovima i tekstovima o istom predmetu.

- Oni ne predstavljaju konstruktivnu kritiku na rad suda, već neobjektivnog informisanja javnosti i svojevrsnog pokušaja uticaja na nezavisan, zakonit i objektivan rad suda. Da se radi o ovakvom načinu izvještavanja govori u prilog činjenica što se dovodi u pitanje i razlog postupanja sudije za istragu Osnovnog suda u Podgorici Rada Ćetkovića, koji je godišnjim rasporedom rada suda raspoređen kao sudija za istragu i koji je po tom rasporedu dežuran dvije nedelje u mjesecu, dok tokom cijelog mjeseca postupa u redovnom radnom vremenu, pa je potpuno neupitno njegovo postupanje u ovom kao i svim drugim predmetima koje zadužuje i savjesno i ažurno obrađuje i odlučuje. Iz navedenih razloga upućujemo javnost da posjeti sajt Osnovnog suda u Podgorici i preuzme odluku sudije za istragu koja je napadnuta spornim tekstom - zaključeno je u reagovanju.